Informacija apie stojimo sąlygas

Profesinių mokyklų priėmimas 

Studijų sritys

Humanitarinių mokslų studijų sritis

Filosofija, teologija, religijos mokslai, menotyra, filologija, istorija, archeologija, etnologija.

Menų studijų sritis

Muzika, dailė, teatras, audiovizualinis menas, architektūra.

Socialinių mokslų studijų sritis

Teisė, politikos mokslai, vadyba ir verslo administravimas, ekonomika, sociologija, socialinis darbas, psichologija, edukologija, sportas, komunikacija ir informacija, rekreacija ir turizmas.

Fizinių mokslų studijų sritis

Matematika, statistika, fizika, chemija, biochemija, geografija, informatika, geologija.

Biomedicinos mokslų studijų sritis

Biologija, ekologija ir aplinkotyra, agronomija, žemės ūkis, medicina, odontologija, farmacija, visuomenės sveikata, slauga, reabilitacija, miškininkystė, biofizika, veterinarinė medicina, gyvulininkystės technologija.

Technologijos mokslų studijų sritis

Elektros inžinerija, elektronikos inžinerija, statybos inžinerija, transporto inžinerija, energetika, medžiagų mokslas, pramonės inžinerija, mechanikos inžinerija, matavimų inžinerija, aplinkos inžinerija, chemijos inžinerija, bioinžinerija, saugos inžinerija, informatikos inžinerija, kraštotvarka.

Kaip rinktis profesiją

SKIRKITE LAIKO PROFESIJOS PASIRINKIMUI. Norint teisingai pasirinkti, reikia gerai pažinti save, žinoti savo norus, gabumus, gerai orientuotis profesijų pasaulyje, rinkos poreikiuose, mokėti įvertinti savo profesinį tinkamumą. Tai veikla, kuriai reikia nemažai laiko. Tačiau šis laikas nebus sugaištas veltui. Gautos žinios ir įgūdžiai pravers gyvenime.

IEŠKOKITE. Paklauskite savęs: ko aš noriu? Ko siekiu gyvenime? Koks darbas man patiktų? Kokią veiklą, kokius užsiėmimus mėgstu? Susiraskite informacijos apie profesijas, kad žinotumėte, iš ko renkatės.

PAŽINKITE TEIGIAMAS IR NEIGIAMAS PROFESIJOS PUSES. Skaitykite profesijų aprašus, lankykitės “atvirų durų” dienose, kalbėkitės su studentais, profesijų atstovais. Klauskite: kas gero, kas patinka jų darbe, o kas trukdo, sunku? Pagalvokite, kiek tai jums tiks. Atkreipkite dėmesį į profesijos reikalavimus sveikatai. Kokia jūsų sveikata?

PAŽINKITE SAVO STIPRIĄSIAS IR SILPNĄSIAS PUSES. Kaip jūs mokotės? Kokie dalykai sekasi, kokie – ne? Kodėl? Kaip bendraujate? Koks jūs veikloje? Kada jus giria? Kada peikia? Kokios jūsų asmenybės savybės atsiskleidžia šiose situacijose? Kur jums sekasi? Kur nesiseka? Kas trukdo, kad sektųsi?

APSVARSTYKITE. Gerai apgalvokite ir pasverkite savo norus ir galimybes. Įvertinkite visas galimas alternatyvas, pasirinkite prioritetus. Numatykite atsarginį kelią.

BŪKITE AKTYVŪS, BANDYKITE. Renkantis profesiją, svarbios ne tik žinios ir informacija. Labai praverčia praktika ir įgūdžiai, praplečiantys savęs pažinimą. Mėgstama veikla – hobi, būreliai, kursai, sporto, meno mokyklos, visuomeninė veikla mokykloje ar už jos ribų, darbas per vasaros atostogas – tai reali galimybė išbandyti save veikloje, pasitikrinti savo gabumus, interesus, tinkamumą, pamatyti darbo aplinką.

TARKITĖS. Realią pagalbą gali suteikti žmonės, kurie jus gerai pažįsta. Tėvai, mokytojai, klasės vadovas, treneris gali padėti susigaudyti savo gabumuose, asmenybės savybėse, gyvenimo ir darbo vertybėse, duoti gerą patarimą, paremtą patyrimu ir stebėjimu iš šalies, diskutuoti jums rūpimu klausimu.

PLANUOKITE. Numatykite, ko sieksite, ir žingsnius, kaip to pasiekti. Gal profesija reikalauja savybių, žinių ar pasirengimo, kurių jums trūksta. Numatykite, kaip kompensuosite šį trūkumą. Pagalvokite, ką veiksite, jei iš karto nepavyktų pasiekti savo tikslų.

KONSULTUOKITĖS. Jei jaučiate, kad to ką sužinojote, jums nepakanka sprendimui priimti, jei norite giliau pažinti savo gebėjimus ir kitas asmenybės savybes, įvertinkite tinkamumą profesijoms, – kreipkitės į psichologą ar profesijos konsultantą. Šiais klausimais konsultuoja mokyklos, psichologinių tarnybų, mokymo tarnybų specialistai.

Karjeros konsultantės patarimas abiturientams: veiksminga savęs paklausti, ką norėčiau daryti, jei neegzistuotų pinigai

Dalijamės keletu karjeros konsultantės Daivos Šilienės patarimų.

Kaip pasirinkti savo karjeros kelią?

Kartais būna ir taip, kad karjeros kelias tiesiog pasirenka jus pats, net ir neprašomas. Bet jeigu taip neįvyksta, yra keturi paprasti žingsniai: pažinti, sužinoti, planuoti, įgyvendinti.

Pirmiausia reikia pažinti save, savo gebėjimus ir interesus, tai, ką aš moku ir galiu, kuo esu ypatingas, kas mane išskiria iš kitų žmonių, ką aš norėčiau gyvenime nuveikti ir pasiekti. Savęs pažinimas – tai kaip namo pamatas: jei jis bus tvirtas, tai ir jūsų namas – karjera, profesinė veikla – stovės tvirtai.

Susipažinus su savo gebėjimais ir interesais laikas rinkti informaciją. Svarbiausia skirti laiko informacijos gausoje atsirinkti tai, kas svarbu būtent man, ne mano draugui, mamai ar tėčiui. Tad pasiraitokite rankoves ir pirmyn į informacijos vandenyną.

Trečias žingsnis yra planuoti. Kai jau susipažinai su savimi ir žinai savo tikslus, susirinkai reikalingą informaciją, siūlyčiau susidaryti karjeros planą, kad visą informaciją matytum prieš save.

Tuomet lieka ketvirtas žingsnis – plano įgyvendinimas. Tiesa, verta turėti ne tik planą A, bet ir planą B, ir planą C, tuomet būsite pasiruošę tam atvejui, jei planas A įgyvendinti nepavyktų. Jei taip ir atsitiktų, atminkite, kad dabartinis planas nėra viso gyvenimo pasirinkimas, tai tik pradžių pradžia, mažas laiptelis.

Svarbiausia – atrasti sritį ir veiklą, kuri jus „veža“, kuri skatina, mokytis, augti, tobulėti ir judėti į priekį.

Ką daryti, jei man atrodo tinkama daugybė profesijų?

Tokiu atveju labai veiksminga yra savęs paklausti: ką norėčiau veikti, jei pasaulyje neegzistuotų pinigų sąvoka. Pagalvokit ir atsakykit, atsakymas kartais net gali jus nustebinti ir pasirodyti labai tinkamas.

Kita labai reali ir apčiuopiama galimybė pasimatuoti skirtingas profesijas yra savanorystė. Šiandien tai vienas iš būdų išbandyti save skirtingose veiklose, pamatyti, kas man tinka ir patinka. Taip pasibandžius reikėtų užduoti sau klausimą: kas man konkrečiai šitoje veikloje patiko ir kas nepatiko. Labai svarbus dalykas – išdrįsti pačiam pasisiūlyti savanoriauti ten, kur labai norisi.

Kaip pasirinkti, kur mokytis?

Tai priklauso nuo individualaus sprendimo. Svarbiausia išsirinkti savo tikslams įgyvendinti tinkamiausią vietą – tai gali būti tiek profesinė mokykla, tiek kolegija, tiek universitetas.

Vaizdo įrašą su patarimais galima rasti čia.

Informacijos šaltinis: https://www.smm.lt/web/lt/pranesimai_spaudai/naujienos_1/karjeros-konsultantes-patarimas-abiturientams-veiksminga-saves-paklausti-ka-noreciau-daryti-jei-neegzistuotu-pinigai [žr. 2020-02-03]